Instalacja sensoryczna CUBE w Węgrowie

Słyszą bicie własnego serca, odgłosy procesu trawienia i krążenia krwi, zatykają uszy przy najmniejszym nawet hałasie, biją się lub szczypią… Odbierają świat inaczej, niż my. To osoby z autyzmem, które nie radzą sobie z bodźcami docierającymi do mózgu z otaczającego świata.

Trudno zrozumieć , co może czuć osoba, która słyszy dźwięki niesłyszalne dla większości z nas, wyczuwa zapachy , których my nie czujemy,  widzi pyłki kurzu niewidzialne gołym okiem. Namiastkę autystycznego świata przenieśliśmy do Węgrowa dzięki uprzejmości Fundacji „SYNAPSIS”, która wypożyczyła nam Instalację sensoryczną CUBA . Ponad 120 osób – uczestników III konferencji na rzecz dzieci i młodzieży z autyzmem pod hasłem „Zrozum mnie” doświadczyło  świata osób z autyzmem. Lustro zniekształcające obraz świata, „pływające” przed oczami, rozmyte litery do odczytania, specjalne okulary,  obciążniki na przedramionach , to m.in. wyposażenie pomieszczenia, do którego zapraszaliśmy naszych gości.
Mamy nadzieję , że odwiedziny w instalacji sensorycznej  Cube pomogą  zrozumieć  osoby z autyzmem i uwrażliwią je na autyzm. Celem naszego przedsięwzięcia było to, by każdy, kto nas odwiedził zapamiętał, że w przypadku osób  z autyzmem jeden (lub więcej) z kanałów odbioru bodźców (wzrokowych, słuchowych, smakowych, zapachowych lub dotykowych) działa wadliwie a dziwne, powtarzające się ruchy, sensoryzmy są próbą unormowania pracy (naprawienia) tego kanału sensorycznego. Poprzez wielokrotne powtarzanie stymulacji osoby z autyzmem same próbują się wyleczyć.
Nie oceniajmy więc negatywnie osób, których zachowanie różni się od przeciętnego, gdyż nie wiemy, czym jest ono podyktowane.

 

 

W imieniu Organizatorów konferencji serdecznie dziękujemy Fundacji „SYNAPSIS” za udostępnienie Instalacji Sensorycznej CUBE.


 
free pokerfree poker