WARTO WIEDZIEĆ

Słyszałem i zapomniałem.

Widziałem i zapamiętałem.

Zrobiłem i zrozumiałem.


Konfucjusz


"Mogę więcej – nowoczesne terapie szansą na rozwój dzieci   i młodzieży niepełnosprawnej z Powiatu Węgrowskiego”
to projekt realizowany w okresie 1.05.2011 – 31.03.2013r. przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym w partnerstwie z Powiatem Węgrowskim. Celem projektu było  wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. W ramach projektu były realizowane działania, jakie dotychczas w sposób kompleksowy nie były podejmowane z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Założenia programowe zajęć z matematyki, zostały wypracowane tak, że nikt się tego nie spodziewał.

Aby oddać głębię naszych spotkań należy przytoczyć słowa Jean Fabre:

Matematyka jest delikatnym kwiatem, który rośnie nie na każdej glebie i zakwita
nie wiadomo kiedy i jak.”

Uwierzcie mi, iż nasze kwiatki zakwitły tak przecudnie, że żadne słowa nie są wstanie tego opisać. Jedna z uczestniczek podczas zajęć powiedziała takie  słowa -  „my nie wiemy co to jest matematyka! my myślimy: liczby, liczby! Nie! Matematyka śpiewa, gra  jak NAJWESELSZY INSTRUMENT.” Myślę, że takie wyznanie jest najlepszą oceną naszych matematycznych spotkań.

Jeśli matematyka jest melodią myśli, to nasze zajęcia były pięknym koncertem z szeroką gamą instrumentów. Właśnie w taki sposób rodzice odbierali matematyczne spędzanie czasu. Mówili: „przecież matematyka jest najbardziej oszczędna w słowach. Może nawet obejść
się bez słów. Nie istnieją dla niej program  ,bowiem jej język jest jak język muzyki - zrozumiały dla wszystkich ludzi świata a najważniejsze jest zrozumiały dla naszych dzieci.”

Na koniec mogę tylko stwierdzić, że nasi podopieczni mogą więcej, coraz częściej mogą więcej i myślę, że jeszcze długo będą mogli więcej.

 
free pokerfree poker